Grzyby

Cordyceps – badania, właściwości oraz stosowanie

Cordyceps (ekstrakt) znany jest z tego, że atakuje owady, a czasami także pajęczaki i inne stawonogi, by rozwijać się wewnątrz ciała żywiciela. Cordyceps jest często stosowany w tradycyjnej medycynie chińskiej, a także sprzedawany jako suplement diety.

Historia i charakterystyka cordycepsu

Cordyceps chiński to gatunek grzyba z rodziny maczużnikowatych (Cordycipitaceae), który jest pasożytem bezkręgowców, takich jak larwy ciem rodzaju Thitarodes, które zimą przebywają pod ziemią. Kordyceps atakuje ciało larwy, aby pobierać z niego składniki odżywcze i żerować na niej. W wyniku działania pasożyta zainfekowana larwa przesuwająca się blisko powierzchni ziemi, umiera, a z jej ciała wyrasta pełnopostaciowy grzyb.

Cordyceps w kulturze popularnej

Czy Cordyceps może zmienić w Zombie? W grze komputerowej „The Last of Us” i opartym na niej serialu przedstawiono zmutowany gatunek cordycepsa, który wywołał pandemię. Jednak w rzeczywistości, w organizmach ssaków, w tym ludzi, nie ma wystarczającej ilości odpowiednich związków chemicznych, które umożliwiłyby przetrwanie cordycepsa.

Właściwości cordycepsu w tradycyjnej medycynie chińskiej (TMC)

Cordyceps to jeden z najcenniejszych składników w tradycyjnej medycynie chińskiej. Według TMC (tradycyjnej medycyny chińskiej), tak jak pozostałe grzyby witalne, cordyceps ekstrakt posiada wiele korzystnych właściwości dla organizmu człowieka. Obecnie prowadzonych jest wiele badań naukowych nad właściwościami tego grzyba. Chociaż właściwości znane w TMC nie zostały jeszcze oficjalnie potwierdzone badaniami, to wyniki są dość obiecujące.

Wpływ cordycepsu na układ nerki i płuca

Jedną z najważniejszych właściwości cordycepsu w TMC jest jego wpływ na układ nerek. Uzupełniając yang nerek i ming men, cordyceps przyczynia się do zwiększenia ich energii i poprawy ich funkcji. Cordyceps ma również działanie wzmacniające yin płuc, co wpływa korzystnie na proces oddychania. Kolejną ważną funkcją cordycepsu jest odżywienie esencji nerek. Esencja ta nazywana jest Jing, a jej witalność związana jest z młodością i długowiecznością. Cordyceps pomaga zwiększyć produkcję esencji, co korzystnie wpływa na organizm i pomaga zwalczać różnego rodzaju problemy zdrowotne.

Badania nad cordycepsem

Jak wspomniano powyżej, prowadzone są liczne badania nad właściwościami kordycepsu i dają one obiecujące wyniki. Szczególnie interesujące są badania nad profilaktyką osteoporozy u szczurów oraz badanie nad immunosupresyjnym leczeniem po przeszczepie nerek.

Suplementy z cordycepsem – jak stosować?

Zalecana porcja dzienna dla preparatów z cordycepsem zależy od danego produktu i zawsze należy stosować się do zaleceń producenta. Aby wybrać odpowiedni preparat z kordycepsem w kapsułkach lub w proszku należy dokładnie zapoznać się z informacjami na opakowaniu. Warto wybierać produkty wysokiej jakości, które są standaryzowane – tylko wtedy mamy pewność, że każda kapsułka zawiera wymaganą ilość substancji aktywnych. Pamiętajmy także, że efekty stosowania preparatu z cordycepsem mogą pojawić się dopiero po pewnym czasie, dlatego ważne jest regularne stosowanie wybranego produktu.

Przeciwwskazania i działania niepożądane

Przeciwwskazaniem do stosowania cordycepsu jest uczulenie na ten składnik. Nie zaleca się łączenia preparatów z kordycepsem z lekami przeciwcukrzycowymi, przeciwzakrzepowymi, immunosupresyjnymi i antydepresyjnymi. Nie zostało przebadane, jak cordyceps wpływa na organizm kobiety w ciąży, dlatego kobietom ciężarnym odradza się jego stosowanie. Kobiety karmiące piersią również powinny powstrzymać się od stosowania preparatów z cordycepsem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *