Stres

10 sposobów na to jak się zrelaksować

Zdrowie fizyczne i psychiczne jest zależne od wielu czynników. Jednym z głównych powodów obniżenia jakości życia i zaburzenia funkcjonowania mechanizmów obronnych ustroju ludzkiego jest nadmierna ekspozycja organizmu na stres. Stres jest prowokatorem do wprowadzania całego ciała człowieka w stan zmęczenia, zdenerwowania i bycia w ciągłej gotowości do działania. Codzienne odczuwanie stresu w połączeniu z szybkim tempem życia może prowadzić do rozwoju groźnych chorób cywilizacyjnych, a także zaburzeń psychicznych o charakterze depresyjnym i lękowym. Aby uchronić organizm przed działaniem bodźców stresowych należy zadbać o codzienne wyciszenie organizmu, które wprowadzi go w stan błogiego odpoczynku i relaksu. Jak się zrelaksować? Abu zapewnić sobie dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne, warto poznać dziesięć najlepszych sposobów na relaks!

1. Medytacja 

Medytacja jest jedną z najważniejszych, najlepiej poznanych technik relaksacyjnych. To sposób na relaks wywodzący się z filozofii wschodniej, który każdego dnia zyskuje coraz większą liczbę sympatyków. Celem medytacji jest oczyszczanie umysłu i pozbywanie się nagromadzonego napięcia, które umożliwia osobie praktykującej wprowadzić ciało i umysł w stan wyciszenia i rozluźnienia. Medytowanie pozwala zmniejszyć wpływ stresu na organizm człowieka, dzięki czemu znacznie poprawia się samopoczucie, koncentracja oraz ogólna jakość życia.

2. Ćwiczenia oddechowe 

Jak się zrelaksować? Każdego dnia warto poświęcić kilka minut na wykonanie prostych ćwiczeń oddechowych. Między oddechem, a samopoczuciem psychicznym istnieje ścisła zależność, a wraz z odczuwanymi emocjami i stresem oddech przyspiesza, staje się płytki i nerwowy. Techniki oddechowe są ćwiczeniami, które pozwalają na zredukowaniu bodźców stresowych poprzez rozluźnienie ciała, dzięki pełnemu skupieniu umysłu na oddechu. Oddychanie brzuszne wybraną techniką prowadzi do wydłużenia i pogłębienia oddechu, a tym samym jego spowolnienia i uspokojenia tłoczących się myśli.

3. Zdrowe odżywianie 

Zdrowe odżywianie holistycznie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Dieta, zgodnie z najnowszymi badaniami, bezsprzecznie wpływa na stres, dlatego jest doskonałym sposobem na relaks. Codzienny jadłospis powinien zostać wzbogacony w wapń, który można znaleźć w olejach ziarnistych, magnez obecny w pestkach i nasionach, a także cynk i witaminę B, które w odpowiednim stężeniu złagodzą objawy ekspozycji na stres, a dodatkowo zadziałają kojąco na zmysły. Dieta powinna być również bogata w warzywa, owoce oraz lekkostrawne dania, które nie obciążą układu pokarmowego, a jedynie dostarczą mu najważniejszych składników odżywczych.

4. Ciepła kąpiel

Osoby szukające odpowiedzi na pytanie, jak się zrelaksować, z pewnością powinny regularnie korzystać z ciepłej, przyjemniej kąpieli. Gorąca kąpiel prowadzi do uruchomienia tak zwanej terapii potu, która przyspiesza metabolizm komórkowy organizmu człowieka, a tym samym prowadzi do wydalenia nagromadzonych w nim toksyn. Aby pogłębić relaksujące działanie kąpieli warto do wody dodać odrobinę suszu konopnego (sprawdź:https://hempking.eu/pl/susz-konopny-cbd/) , który wnikając przez skórę, działa odprężająco na umysł. Gorąca woda z dodatkiem suszu wpływa na obniżenie napięć we włóknach mięśniowych, które bardzo często towarzyszą osobom narażonym na regularną ekspozycję na stres.

5. Suplementacja 

Silny stres bardzo negatywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Doskonałą metodą na ukojenie ciała i duszy jest wdrożenie do codziennej diety suplementów, które wykazują działanie uspokajające i redukujące napięcie. Suplementy diety pochodzenia roślinnego wykazują całkowitą biozgodność z organizmem człowieka, dzięki czemu ich działanie jest skuteczne, a ich przyjmowanie nie prowadzi do uzależnienia czy nieprzyjemnych skutków ubocznych, jakim jest otępienie czy zaburzenie koncentracji. Najpopularniejszymi ziołami na redukcję stresu jest melisa i waleriana.

Melisa 

Napar z melisy jest popularnym sposobem na stres. Spożywanie napoju z wyciągiem z liści rośliny wykazuje uspokajające, kojące działanie na organizm człowieka. Receptura ziela, zwłaszcza olejek eteryczny zawarty w jej liściach łagodzą silne zdenerwowanie, objawy nerwicy, a także redukują uciążliwe kłopoty z zasypianiem. Melisa wpływa również na rozkurczanie mięśni gładkich, co sprzyja niwelowaniu objawów nerwicy żołądkowej.

Waleriana 

Kozłek lekarski, czyli waleriana to surowiec roślinny, prężnie wykorzystywany w branży farmaceutycznej. Substancje aktywne zawarte w roślinie prowadzą do zmniejszenia aktywności układu nerwowego, dzięki czemu możliwe jest efektywne zmniejszenie uczucia niepokoju. Spożywanie naparu z waleriany skutkuje również znacznym wzrostem uczucia odprężenia, dzięki czemu możliwe jest zrelaksowanie całego ciała i umysłu.

6. Krótka drzemka 

Wraz ze wzrostem poziomu stresu w organizmie, wzrasta również poziom kortyzolu, czyli hormonu odpowiedzialnego za jego odczuwanie. Stres jest bardzo często wynikiem zaburzonej higieny snu, dlatego regularne, krótkie drzemki doskonale wpływają na odprężenie ciała i umysłu. Warto pamiętać, że drzemka nie prowadzi do zaburzenia rytmu dobowego, jeśli nie jest przeprowadzana na krótko przed nocnym zaśnięciem.

7. Hobby 

Pasja i hobby są czynnikami, które znacznie poprawiają jakość życia oraz ogólne samopoczucie. Poświęcanie się swojej pasji daje poczucie spełnienia i satysfakcji, która obniża uczucie stresu oraz uwalnia endorfiny, hormony radości. Posiadanie hobby doskonale zajmuje myśli i odsuwa je od trudnych spraw, które negatywnie oddziałują na psychikę, prowadząc do wzmożonego napięcia i nadmiernego odczuwania stresu. 

8. Idź na spacer 

Spacerowanie jest jedną z najlepszych metod, która pozwala efektywnie i szybko łagodzić skutki stresu. Wykonywanie trekkingu na świeżym powietrzu działa uspokajająco na umysł, dzięki dostarczeniu do płuc dużej dawki świeżego powietrza. Dotlenienie holistycznie wpływa na ustrój człowieka, a jego największą zaletą jest usprawnienie funkcjonowania każdej komórki organizmu, dzięki jej lepszemu utlenieniu i odżywieniu.

9. Poćwicz 

Aktywność fizyczna, podobnie jak spacerowanie prowadzi do szybkiego i efektywnego rozładowania negatywnych emocji nagromadzonych w ciele. Aby ćwiczenia fizyczne faktycznie wpływały na zmniejszanie poziomu stresu warto wybrać taki rodzaj aktywności, który sprawia największą przyjemność. Odczuwanie przyjemności prowadzi do produkcji endorfin, czyli hormonów szczęścia, a także poprawy krążenia i rozluźnienia mięśni.

10. Myśl pozytywnie !

Pozytywne myślenie jest sekretem udanego, szczęśliwego życia. Zgodnie z najnowszą wiedzą psychologiczną, konkretne sytuacje są stresujące, jeśli osoba narażona na ich ekspozycję odczuwa je właśnie, jako takie. Koncentrowanie swoich myśli na negatywnych uczuciach sprawia, że podświadomość odczuwa je jako takie. Pozytywne myślenie pozwala na dobrą ocenę wydarzeń, a dodatkowo prowadzi do niwelowania skutków stresu, które każdego dnia obciążają organizm człowieka. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *