THC i CBD

Marihuana w Europie – status prawny

Europa ma dość konserwatywne podejście do tematu marihuany, ale mimo to widać, że następuje powolny progres w kierunku dekryminalizacji tej rośliny. Aktualnie wiele krajów europejskich pracuje nad tym, aby zalegalizować rekreacyjne użycie konopi indyjskich. Co z tego wyniknie? Jak obecnie wygląda status prawny marihuany w poszczególnych krajach? Tego dowiecie się z tego artykułu.

Malta – jedyny kraj, który zalegalizował marihuanę (narazie)

W 2021 roku Malta jako pierwszy kraj wprowadziła pełną legalizację i dekryminalizację konopi indyjskich. Na Malcie na dzień dzisiejszych (marzec 2023) można legalnie posiadać 7g suszu konopi indyjskich i uprawiać do 4 roślinek. Marihuana dozwolona jest tam zarówno do użytku medycznego, jak i rekreacyjnego.

Marihuana w Czechach – nie taka legalna jak Ci się wydaje

Wiele osób uważa, że marihuana w Czechach jest w pełni dozwolona, a za posiadanie jej nie grożą żadne konsekwencje. Nie jest to jednak prawdą. Obecnie, aby nie narazić się na konsekwencje prawne można mieć ze sobą do 10 g suszu konopnego i uprawiać do 5 krzaków. Za przekroczenie tych limitów grozi jednak mandat nawet do 500 euro!

Holandia i marihuana – częściowa DEKRYMINALIZACJA, ale bez przesady

W Holandii marihuana jest częściowo zalegalizowana. Posiadanie oraz sprzedaż niewielkich ilości marihuany jest tolerowane, jednakże nadal stanowi to naruszenie prawa. W praktyce holenderskie władze wykorzystują tzw. „politykę zamkniętych oczu” (ang. „tolerance policy”), co oznacza, że zazwyczaj nie karzą osób posiadających do pięciu gramów marihuany.

Holandia była jednym z pierwszych krajów, które zalegalizowały tzw. „kawę z mlekiem” – specjalne kawiarnie, w których legalnie sprzedawana jest marihuana. Aby otworzyć taki lokal, właściciel musi posiadać specjalną licencję, a w sprzedaży mogą być oferowane jedynie niewielkie ilości substancji psychoaktywnej.

Należy jednak pamiętać, że posiadanie oraz sprzedaż większych ilości marihuany jest karalne, a także że w innych krajach obowiązują całkowicie różne regulacje prawne dotyczące tego tematu.

Projekt legalizacji marihuany w Niemczech

W październiku 2022 roku także w Niemczech został poruszony temat legalizacji marihuany. Istnieje duża szansa, że legalizacja marihuany do celów rekreacyjnych w Niemczech nastąpi już w 2024. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj: https://hempking.eu/pl/marihuana-i-cbd-w-niemczech/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *