Jak dbać o układ moczowy?
Układ moczowy spełnia podstawowe funkcje w organizmie człowieka. Oczyszcza ciało z produktów przemiany materii oraz utrzymuje równowagę w poziomie płynów ustrojowych. Jest niczym filtr, który pozwala wydalać, to co jest niepotrzebne i szkodliwe. Kiedy przestaje działać, może dojść nawet do zatrucia i poważnych komplikacji zdrowotnych. Dlatego dbanie o niego jest sprawą priorytetową. Kondycja, w jakiej znajdują się jego narządy, takie jak nerki, moczowody, pęcherz oraz cewka moczowa, decyduje o ogólnym samopoczuciu i formie oraz wpływa na pracę pozostałych układów.
Infekcje układu moczowego – skąd się biorą?
Czasami w życiu trzeba się zmierzyć z niektórymi dolegliwościami ze strony układu moczowego. Do najczęściej występujących należą stany zapalne, które spowodowane są rozwojem i namnażaniem się drobnoustrojów. Najczęściej wszystko zaczyna się od obecności bakterii E.coli, która poprzez cewkę przedostaje się do pęcherza, powodując jego infekcję. Do takiego zakażenia może dojść na skutek:
- długotrwałych zastojów moczu w pęcherzu, co powoduje namnażanie się patogenu
- nieodpowiedni strój, zbyt obcisłą bieliznę
- niewłaściwą higienę okolic intymnych
- problemów z wypróżnianiem (poprzez przedostanie się bakterii z układu wydalniczego)
- spożywanie zbyt małej ilości płynów, co powoduje słabsze oczyszczanie organizmu
Do niechcianych infekcji może dojść również na skutek narażania narządów na wychłodzenia i przeziębienia. Może się to zdarzyć np. podczas długotrwałego siedzenia na zimnej posadzce lub eksponowania dolnej części pleców w chłodne dni.
Czy kobiety częściej chorują?
Niepodważalne jest, że Panie częściej borykają się z problemami układu moczowego. Dzieje się tak z kilku istotnych powodów, mających podłoże anatomiczne i hormonalne. Kobiety przede wszystkim posiadają krótszą cewkę moczową, co zdecydowanie skraca drogę bakterii do pęcherza. Ponadto sama jej lokalizacja w pobliżu odbytu i pochwy zwiększa ryzyko przeniesienia patogenu.
Większą skłonność do infekcji mają również kobiety w ciąży, u których narządy nieznacznie się powiększają, umożliwiając łatwe przemieszczanie się bakterii. Trudności pojawiają się także w okresie menopauzalnym, kiedy to zmniejsza się nawilżenie okolic intymnych i naturalna bariera ochronna już nie funkcjonuje jak dawniej.
Preparaty na układ moczowy
Aby nie dopuścić do jakichkolwiek problemów zdrowotnych, zawsze na pierwszym miejscu powinno się stawiać profilaktykę. Zastosowanie w życiu paru podstawowych kwestii, dotyczących nawodnienia, diety i higieny, może pomóc w zapobieganiu infekcjom moczowym. Czasami bardzo korzystne działanie wykazują suplementy na układ moczowy. Swoją dobroczynną moc najczęściej czerpią z natury. Powstają na bazie wyciągów z żurawiny, którą od wieków leczono dolegliwości związane z pęcherzem. Zawarty w niej kwas cytrynowy zapobiega kamicy nerkowej. Natomiast obecność kwasu benzeosowego ułatwia walkę ze szkodliwymi bakteriami. Suplement na układ moczowy, który wzbogacony jest ekstraktem z tego małego czerwonego owocu, wykazuje również właściwości moczopędne, co ułatwia wydalenie patogenu.
Oprócz żurawiny w leczeniu schorzeń układu moczowego stosuje się preparaty z rumianku, który wyróżnia się działaniem łagodzącym i przeciwzapalnym. Nasi przodkowie doskonale wiedzieli, jak zbawienne właściwości może mieć zwykła nasiadówka, wykonana z tego popularnego ziela.
Wskazane jest, aby suplementy na układ moczowy, zawierały witaminę C, która zakwasza organizm stwarzając nieprzyjazne środowisko dla bakterii, dzięki czemu hamowany jest ich rozwój. Można po prostu częściej sięgać po wodę z cytryną lub skorzystać z gotowych aptecznych preparatów. W profilaktyce często stosuje się również probiotyki, które korzystnie wpływają na florę bakteryjną jelit i układu moczowego.
Najważniejsze jest zapobieganie
Zaniedbania w układzie moczowym mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji. Nieleczone infekcje dróg moczowych czasami kończą się nawet odmiedniczkowym zapaleniem nerek. Odpowiednie przeciwdziałanie może uchronić od poważnych problemów zdrowotnych. Jest to szczególnie ważne dla osób, które mają skłonności do występowania takich dolegliwości. Odpowiedni styl życia oraz mądrze stosowany suplement na drogi moczowe, może uchronić od przykrych schorzeń.
Zobacz także:
Suche i łamliwe włosy – jak o nie zadbać?
Problemy z paznokciami – jak sobie z nimi radzić?