Problemy z paznokciami – jak sobie z nimi radzić? 

Różowe, połyskujące, gładkie i elastyczne – takie właśnie są zdrowe paznokcie. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, jak wiele stan paznokci może powiedzieć o stanie i kondycji organizmu. Czy możliwe jest wzmocnienie paznokci i pozbycie się problemu związanego z ich rozdwajaniem się? Czy by wzmocnić paznokcie, wystarczy sama dieta czy niezbędna będzie suplementacja?

Jak suplementację zastosować chcąc wzmocnić paznokcie?

Niewłaściwa dieta, infekcje, zaburzenia metaboliczne czy nadmierny stres to czynniki, które mają znaczący wpływ na osłabienie struktury paznokci, które stają się łamliwe, łatwo się rozdwajają i nie wyglądają zbyt estetycznie. W takim przypadku ważna jest dbałość nie tylko o komfort codziennego funkcjonowania i wypoczynek, ale również o dostarczenie organizmowi zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz cennych składników odżywczych, które pozwolą na widoczną poprawę kondycji paznokci.

Niekiedy może zdarzyć się tak, że dieta jest niewłaściwie ułożona i brak w niej cennych składników odżywczych lub po prostu organizm zmaga się z zaburzeniami wchłaniania. W obu przypadkach jest to duży problem, który dość szybko prowadzi nie tylko do osłabienia paznokci, ale również pogorszenia stanu włosów czy wyglądu skóry. Kruche paznokcie i rozdwajająca się płytka to pierwsze, ale bardzo wyraźne sygnały mówiące o tym, że z organizmem nie jest najlepiej, gdyż brakuje mu wartościowych składników odżywczych (przede wszystkim chodzi tu o zbyt niski poziom witamin z grupy B, witaminy C, witaminy D, cynku, selenu, magnezu, miedzi oraz żelaza).

Skład  suplementów na paznokcie

Jeżeli stan paznokci zmienia się na gorsze w widoczny sposób, nie ma co czekać. Należy zmienić nie tylko codzienną dietę. Należy również zadbać o suplementację, gdyż w przypadku niedoborów organizm wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne. Wybierając suplementy diety na paznokcie, warto kierować się nie marką czy ceną, ale składem. Im więcej skoncentrowanych składników, tym lepiej. Dlaczego sama dieta może być tu niewystarczająca? Wynika to przede wszystkim z tego, że wiele witamin i składników mineralnych nie są się w odpowiedniej dawce dostarczyć organizmowi, dlatego też należy pomóc sobie, stosując odpowiednio dobraną suplementację.

Dieta na ładne paznokcie

Sama suplementacja jest niewystarczająca, by cieszyć się zdrowymi, mocnymi paznokciami, które się nie rozdwajają. Ważna jest także ich odpowiednia pielęgnacja oraz dobrze zbilansowana dieta. Niestety, tu wiele osób zapomina o tym, jak duży wpływ jakość jedzenia i to, co ląduje na talerzu, ma nie tylko na zdrowie i samopoczucie, ale również i wygląd, w tym stan paznokci. Dobra dieta musi być zbilansowana pod względem ilości białek, węglowodanów oraz tłuszczy dostarczanych organizmowi każdego dnia. Przy łamliwych paznokciach ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej dawki magnezu.

 W tym celu wart jak najczęściej sięgać po wersje pełnoziarniste produktów (chleba, ryżu czy makaronu). A także jeść każdego dnia jak najwięcej zielonych warzyw – szpinaku, fasolki szparagowej oraz groszku. Warto również włączyć do diety czekoladę, ale tylko te prawdziwą, gorzką, która jest bogatym źródłem magnezu.

Dieta wspomagająca piękne i zdrowe paznokcie powinna zawierać również spore ilości żelaza, krzemu oraz cynku. Najwięcej tego typu minerałów można znaleźć w owocach morza, pestkach (dyni i słonecznika), kiełkach soi, warzywach bulwiastych oraz produktach zbożowych. Jednym z lepszych źródeł żelaza jest czerwone mięso, a także wiele pełnoziarnistych produktów zbożowych. Układając zbilansowaną dietę, nie należy zapominać o witaminach. Zarówno tych z suplementów diety, jak i tych znajdujących się naturalnie w produktach spożywczych. Podstawę codziennej diety powinny stanowić warzywa i owoce, będące prawdziwym bogactwem cennych dla paznokci witamin A, C oraz E. Warto w codziennej diecie zawrzeć także brokuły, szpinak, awokado, banany oraz kurczaka – to cenne źródło witamin z grupy B.

Dieta i suplementy – odpowiednio dobrane względem siebie powinny szybko i skutecznie naprawić stan paznokci. Dzięki czemu  staną się zdrowsze oraz mniej łamliwe i podatne na rozdwajanie.

Źródło:

https://wylecz.to/diety/dieta-na-zdrowe-paznokcie-dieta-na-wzmocnienie-paznokci/

https://biozdrowy.pl/pl/suplementy-na-wlosy-skore-paznokcie/

0 komentarzy do “Problemy z paznokciami – jak sobie z nimi radzić? 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *