Porady kosmetyczneSuplementy

Jak radzić sobie z popękanymi naczynkami?

Pajączki naczyniowe, czyli teleangiektazje stanowią siateczkowate poszerzenia drobnych naczyń krwionośnych. Przybierają postać rozgałęzionych, fioletowych niteczek, które ze względu na charakterystyczną siateczkę zwane są właśnie pajączkami. W związku z tym, iż dolegliwości tej sprzyja estrogen, dotyka ona w znacznej mierze kobiety i to bez względu na wiek. Pajączki mogą pojawić się na całym ciele, ale szczególnie często występują na twarzy i nogach. W niniejszym artykule zajmiemy się przyczynami tej przypadłości oraz sposobami na jej zlikwidowanie.

Popękane naczynka na twarzy – skąd się biorą 

Twarz jest jednym z najczęstszych miejsc występowania pajączków. Wiele kobiet boryka się z problemem popękanych naczynek na policzkach, nosie, czy też dekolcie. Jednakże, dlaczego właściwie pojawiają się one w tym właśnie miejscu? Za słabsze i podatne na pękanie naczynka odpowiedzialne są w dużym stopniu nasze geny. Jeśli problem ten występuje u Twojej babci czy mamy, to wiedz, że może on w przyszłości pojawić się także u Ciebie. Kolejną ważną przyczyną mogącą mieć znaczny wpływ na wystąpienie teleangiektazji na twarzy są choroby, takie jak zaburzenia hormonalne, nadciśnienie tętnicze czy też cukrzyca.

Równie ważnym powodem, który częstokroć doprowadzają do wystąpienia popękanych naczynek na twarzy, są niektóre produkty spożywcze, jak ostre przyprawy, alkohol czy gorące dania.

Popękane naczynka na nogach – jakie są przyczyny 

Pajączki na nogach niejednokrotnie są nie tylko problemem natury estetycznej, ale także zdrowotnej. Podobnie jak w przypadku popękanych naczynek na twarzy, tak i tutaj częstą przyczyną są predyspozycje genetyczne, objawiające się płytko ułożonymi i poszerzonymi naczyniami krwionośnymi.

Nie są to jednak jedyne przyczyny pojawienia się tej dolegliwości. Równie istotne są także nasze złe nawyki, w szczególności palenie papierosów, brak ruchu, częste noszenie butów na wysokim obcasie bądź zbyt ciasnych ubrań. Jeśli specyfikacja Twojej pracy wymaga czy to długotrwałego siedzenia, czy też stania, wiedz, że jesteś narażana na wystąpienie popękanych naczynek na nogach.

Także częste zażywanie długich gorących kąpieli czy zamiłowanie do wizyt w saunie może powodować powstanie na nogach nieestetycznych zmian. W podobny sposób nadwaga czy otyłość mogą doprowadzić po pewnym czasie do powstania „sieci pajęczej” w tym miejscu.

Zwiększona kruchość naczyń krwionośnych ma także bezpośredni związek z zaburzeniami krążenia czy też dysfunkcjami układu hormonalnego. Częstokroć pojawienie się pajączków zwiastuje rozwijającą się przewlekłą niewydolność żylną. Wówczas przed pojawieniem się żylaków, tworzą się pajączki, którym towarzyszy ciężkość nóg, a w kolejnym etapie opuchlizna w okolicy kostek.

Inną niezwykle istotną przyczyną tej dolegliwości jest wiek. Z upływem lat bowiem naczynia stają się coraz delikatniejsze i kruche. U seniorów popękane naczynka najczęściej zlokalizowane są na udach, łydkach oraz stopach.

Sposoby na popękane naczynka na twarzy

Istnieją różne sposoby radzenia sobie z pajączkami na twarzy. Osoby z takimi skłonnościami powinny przede wszystkim wzmocnić swoje naczynka krwionośne, aby zapobiegać powiększaniu się tych nieestetycznych zmian. Do preparatów wzmacniających i uszczelniających naczynia należą przede wszystkim witamina C complex oraz suplementy zawierające w swoim składzie diosminę, hesperydynę, resweratrol, polifenole z bergamoty, wyciąg z ruszczyka kolczastego, czy kasztanowca.

pękające naczynka na twarzyPomocny jest także krem czy maść na popękane naczynka. Zawierają one substancje takie jak: escyna, rutyna, oczar bądź arnika, które sprawiają, że naczynia są mocniejsze i jednocześnie bardziej elastyczne, a więc i odporne na pękanie.

Niezwykle istotnym elementem jest również odpowiednia ochrona twarzy – w okresie zimowym powinniśmy nakładać na tę okolicę kremem natłuszczający, latem natomiast krem z wysokim filtrem. Warto zrezygnować z papierosów oraz alkoholu, które dodatkowo przyczyniają się do pogorszenia stanu naczynek na twarzy.

Pajączki na twarzy można także usunąć przy pomocy nowoczesnych metod z zakresu medycyny estetycznej – leczenia laserowego, elektrokoagulacji czy jonoforezy.

 

Jak zlikwidować popękane naczynka na nogach?

Jest wiele metod radzenia sobie z popękanymi naczynkami na nogach. Możemy tu zaliczyć zarówno suplementy i maści na pękające naczynka, jak i odpowiednie zabiegi czy w końcu zmianę złych nawyków.

pękające naczynka na nogachPomocne będzie zdrowe odżywianie się, regularna aktywność fizyczna, a także unikanie zbyt długiego plażowania. Także kremy, maści, żele czy balsamy zawierające w swoim składzie substancje wzmacniające, uelastyczniające oraz obkurczające naczynia krwionośne mogą przynieść zadowalające rezultaty.

W przypadku dużej ilości opornych pajączków, jedną z najskuteczniejszych metod na ich zamknięcie i eliminację, jest skleroterapia. Już po kilku sesjach możemy zauważyć ogromną zmianę. Także liczne zabiegi oferowane przez gabinety kosmetyczne, jak drenaż limfatyczny czy termoliza pomagają w pozbyciu się popękanych naczynek na nogach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *