Kiedy warto wybrać się do dietetyka klinicznego i jak rozpoznać dobrego specjalistę z tej branży?
Dietetyk kojarzy się przede wszystkim z osobą, która pomaga schudnąć, najczęściej taką, która nie posiada specjalnego wykształcenia, skończyła jedynie kilka kursów. W tej profesji istnieje jednak specjalizacja, która w praktyce pozwala na 'leczenie przez jedzenie’ i wymaga bardzo szerokiej wiedzy z wielu zagadnień dotyczących zdrowia, diagnostyki i żywienia – to dietetyka kliniczna. Dowiedz się więcej o tym, kim są dietetycy kliniczni, kiedy warto się do nich udać i jak wybrać najlepszego specjalistę.
Kim jest dietetyk kliniczny?
Dietetyk kliniczny specjalizuje się w opracowywaniu programów żywieniowych dla osób chorych lub zainteresowanych profilaktyką zdrowia. Taki dietetyk często pracuje w placówkach służby zdrowia. Odwiedziny u niego są często jednym z etapów kompleksowej terapii, po wizycie u lekarza specjalisty. Dieta ułożona przez dietetyka klinicznego uzupełnia leczenie farmakologiczne albo całkowicie je zastępuje. Dietetycy kliniczni mają szeroką wiedzę na temat jednostek chorobowych oraz zależności między układem pokarmowym i są w stanie w taki sposób dobrać dietę, aby wyleczyć lub nie dopuścić do rozwoju choroby.
Jak w praktyce wyglądają obowiązki takiego specjalisty?
Do jego głównych zadań należy:
- ocena potrzeb żywieniowych i zdrowotnych pacjentów,
- zlecanie ewentualnych dodatkowych badań w celu lepszej diagnostyki ich problemów,
- opracowywanie planu posiłków i żywienia z uwzględnieniem preferencji i budżetu pacjentów,
- doradzanie w zakresie zmiany nawyków żywieniowych, wprowadzania zmian w stylu życia,
- kontrola i dokumentowanie postępów,
- praca nad własnym warsztatem: śledzenie najnowszych doniesień naukowych na temat żywności i zdrowia, pojawiających się nowych produktów, które można wkomponować do diety z korzyścią dla pacjentów, zbieranie informacji o ofercie badań diagnostycznych itp.
Kiedy udać się do dietetyka klinicznego?
Najczęściej do dietetyka wybierają się osoby, które stawiają sobie za cel schudnięcie, ale na przeszkodzie stają im pewne uwarunkowania zdrowotne. Dietetyk kliniczny przeanalizuje przyczyny nadwagi, nawyki pacjenta i w taki sposób ułoży dietę, by udało się schudnąć bez konieczności głodzenia się. Po opracowaną przez specjalistę dietę często udają się też osoby cierpiące na takie choroby jak cukrzyca, insulinooporność, Hashimoto i inne problemy z tarczycą, nietolerancje pokarmowe, choroby i dolegliwości związane z układem trawienia, takie jak refluks, wrzody czy IBS, powracające anemie, problemy skórne jak trądzik, łuszczyca czy AZS, a także nadciśnienie. Jeśli cierpimy na któreś z tych schorzeń, z pewnością skorzystamy na przestrzeganiu dobrze zbilansowanego jadłospisu i udanie się do dietetyka klinicznego będzie wspaniałą formą zadbania o swoje zdrowie.
Na co zwracać uwagę przy wyborze dietetyka?
Dobry dietetyk musi być na bieżąco z najnowszymi doniesieniami na temat zdrowia, żywności i istniejących między nimi połączeń. Powinien także świetnie radzić sobie z interpretacją badań diagnostycznych i umieć pokierować pacjenta do wykonania kolejnych, jeśli są niezbędne dla lepszej diagnostyki, ale bez narażania go na niepotrzebne koszty – bardzo dużo można wyczytać już z samych wyników morfologii. Z tym wiąże się kwestia wykształcenia – to zdobyte na kursach może okazać się niewystarczające, lepiej więc sprawdzać, czy specjalista do którego się udajemy studiował kierunek związany z dietetyką lub zdrowiem. Na warsztat dietetyka klinicznego składa się również umiejętność uważnego słuchania, a czasami nawet czytania między wierszami tego, co mówi pacjent, żeby lepiej zrozumieć jego potrzeby, motywacje, obawy czy bariery, jakie stoją na jego drodze do zdrowia.
Dobry dietetyk 0 czyli …?
To także umiejętne zadawanie pytań, które pozwala szybciej postawić trafną diagnozę i dostosować dietę do rzeczywistych potrzeb i możliwości pacjenta. Nie bez znaczenia jest też troska i empatia, pozwalające poczuć pacjentowi, że specjalista jest rzeczywiście zaangażowany w rozwiązanie jego problemu i nie traktuje go jako kolejnego 'klienta’, któremu można sprzedać przygotowaną wcześniej uniwersalną dietę.
Na indywidualne traktowanie pacjentów składa się uwzględnianie ich potrzeb, upodobań, możliwości finansowych, ale i czasowych, czy nawet dostępu do określonych typów artykułów spożywczych. Nierzadko można natknąć się na plany dietetyczne pełne egzotycznych produktów, które w dodatku zużywane są w nieekonomiczny sposób, np. tylko w części, narażając osoby podążające za ich zaleceniami na marnowanie żywności. Idealnie, jeśli dietetyk wykazuje wolę współpracy z innymi specjalistami, a jego zalecenia nie stają w poprzek temu, co mówi np. lekarz… chyba, że potrafi to dobrze uargumentować. Ta umiejętność jest nieoceniona również gdy przychodzi konieczność wyjaśnienia pacjentom skomplikowanych zagadnień zdrowotnych w prosty sposób.
Podsumowując, dobrego dietetyka klinicznego można poznać po jego zaangażowaniu, umiejętności nawiązywania kontaktu z pacjentem i empatii oraz sporej wiedzy i chęci do jej stałego aktualizowania. Współpracując z taką osobą można oczekiwać pozytywnych efektów i rzeczywistej poprawy zdrowia.
Zobacz także: