Zdrowe odżywianie

Najważniejsze właściwości popularnych olei roślinnych

Chyba każdy z nas zastanawiał się kiedyś, jaki olej będzie najlepszy dla naszego zdrowia. Decyzja nie jest, wbrew pozorom, tak łatwa, jak mogłaby się wydawać na pierwszy rzut oka. Zasadniczo każdy roślinny olej wypełniony jest bowiem drogocennymi substancjami. Jak więc wybrać ten najlepszy dla nas? Warto przeanalizować oleje roślinne pod kątem ich właściwości.

Co to są oleje roślinne?

Oleje roślinne są to zdrowe tłuszcze pochodzące z nasion, pestek, orzechów, a niekiedy nawet i otrębów różnych rodzajów roślin. Dlaczego są to tłuszcze zdrowe? Otóż zawierają prawdziwe bogactwo witamin i składników mineralnych. Olej roślinny wysokiej jakości zawiera między innymi nienasycone kwasy tłuszczowe, które skutecznie chronią przed chorobami serca i układu krążenia. Roślinne oleje zawierają też wielonienasycone kwasy: linolowy (OMEGA-6) oraz alfa-linolowy (OMEGA-3). Właściwości olei roślinnych bywają jednak skrajnie różne. Podczas, gdy jedne idealnie nadają się do smażenia, innych smażyć absolutnie nie należy. Omówmy teraz wybrane rodzaje.

Olej z konopi – właściwości

Przegląd różnych możliwości, jakie dają nam oleje roślinne zaczniemy od oleju konopnego. Ludzkość uprawia konopie już od bardzo dawna – i już bardzo dawno temu był on wykorzystywany do przygotowywania posiłków. Olej konopny wyrabia się zarówno z nasion, jak i kwiatów. W obu przypadkach ten olej roślinny wykazuje bardzo zróżnicowane, dobroczynne oddziaływanie na nasze zdrowie. Poprawia on bowiem odporność, łagodzi ból i stany zapalne, wspiera prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Zawiera witaminy z grup A, B, E oraz K. Korzystnym faktem dotyczącym właściwości olei roślinnych wytwarzanych z konopii (zwłaszcza z kwiatów) jest również to, że zawarte w nich THC wykazuje działanie antynowotworowe. (Zobacz: https://hempking.eu/pl/olej-konopny/)

Olej z pestek winogron – właściwości

Podobnie, jak chyba wszystkie inne oleje roślinne, również olej z pestek winogron ma swoich zwolenników i przeciwników. Nie nadaje się on, niestety, do smażenia – może jedynie stanowić uzupełnienie sałatek, czy surówek. Jest bezzapachowy i bezwonny, co sprawia, że nie zmieni w żaden sposób smaku potrawy. Jak prezentują się jego właściwości prozdrowotne? Przede wszystkim, omawiany olej roślinny zawiera naprawdę olbrzymią dawkę kwasu OMEGA-6, dzięki czemu pozytywnie wpływa na gospodarkę hormonalną, czy odpowiednią pracę mózgu. Właściwości olei roślinnych z winogron, a konkretnie zawarte w nich duże ilości witaminy E, powodują także poprawę jakości owłosienia i działają prewencyjnie przeciw łysieniu. 

Oliwa z oliwek – właściwości

Gdybyśmy mieli stworzyć ranking, jakie oleje roślinne są najchętniej wykorzystywane w kuchni – oliwa z oliwek zajęłaby jedno z pierwszych miejsc. Wzmacnia ona nasze kości i mózg, a także wspiera organizm w walce z chorobami nowotworowymi – oczywiście, im lepszej jakości produkt wybierzemy, tym korzystniejsze będą jego właściwości. Właściwości olei roślinnych takich, jak oliwa z oliwek są bowiem bardzo korzystne, ale o metodach jej wykorzystania decyduje sposób, w jaki została przygotowana. Warto bowiem podkreślić, że aby olej roślinny tego typu nadawał się do pieczenia i smażenia, absolutnie nie może on być rafinowany. Popularna oliwa Extra Virgine natomiast może być stosowana wyłącznie na zimno.

Olej lniany – właściwości

Przed nami kolejny olej, który powinien być spożywany tylko i wyłącznie na zimno. Olej lniany nazywany jest także olejem budwigowym, od nazwiska lekarki, która opracowała dietę opierającą się na stosowaniu wyłącznie na produktach zawierających kwasy omega-3, których ten olej roślinny jest prawdziwą skarbnicą. Zawiera on także równie drogocenne kwasy stearynowy, mirystynowy  i palmitynowy. Właściwości olei roślinnych tego typu, jeśli chodzi o nasze zdrowie, są bardzo zróżnicowane. Badania wykazują bowiem, że jego regularne przyjmowanie łagodzi objawy zespołu ADHD, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, poprawia koncentrację i pamięć, a także wykazuje działanie antydepresyjne. Oleje roślinne z lnu świetnie sprawdzą się w połączeniu z surówkami i warzywami. 

Olej kokosowy – właściwości

Jednym z najzdrowszych rodzajów oleju jest olej roślinny z kokosa. Olej kokosowy można zarówno smażyć, jak i wykorzystywać go do wypieków, czy stosować na zimno. Utlenia się on bowiem w bardzo wysokiej temperaturze i czyni to bardzo powoli, dzięki czemu smażyć go można bez obaw o szkodliwość. Blisko 95% jego składu stanowią zdrowe kwasy tłuszczowe, a oleje roślinne kokosowe zawierają także dużą ilość witaminy E oraz kwasu kaprynowego. Olej kokosowy może zostać zastosowany zarówno do smarowania kanapek, jak i do każdego rodzaju dań – również rybnych czy mięsnych; sprawi, że staną się bardziej soczyste. Prozdrowotne właściwości olei roślinnych z kokosa to między innymi poprawienie perystaltyki jelit, pomoc w utrzymaniu odpowiedniej ilości dobrego cholesterolu, a także poprawienie równowagi hormonalnej. 

Olej z awokado – właściwości

Ostatnią, aczkolwiek równie ciekawą, co pozostałe, propozycją oleju roślinnego jest olej z awokado. Olej roślinny z tego egzotycznego owocu zawiera w sobie między innymi prawdziwe bogactwo witamin ze wszystkich niemal grup (A,B,C,D,E,H,K oraz PP), a także duże pokłady kwasów OMEGA-3 i OMEGA-6. Warto dodać, że oleje roślinne z awokado bogate są także w magnez i potas, których tak potrzebuje nasz organizm. Zawarta w takim oleju luteina korzystnie wpływa na oczy i jakość widzenia, a ponadto regularne spożywanie oleju z awokado ma dobry wpływ na kości i zęby. Właściwości olei roślinnych wykonanych z awokado będą bardzo korzystne również dla osób zmagających się z problemami z funkcjonowaniem układu nerwowego. Spożywczy olej z awokado ma także bardzo wysoką temperaturę dymienia (270 stopni Celsjusza), dzięki czemu wręcz idealnie nadaje się do smażenia i pieczenia. 

BIBLIOGRAFIA

http://dobretluszcze.pl/oleje-roslinne-bogactwo-natury/

https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/olej-konopny-wlasciwosci-i-zastosowanie/ 

https://www.ekologia.pl/zdrowie/witaminy-i-suplementy/olej-z-pestek-winogron-wlasciwosci-i-dzialanie-jak-stosowac-olej-z-pestek-winogron,24939.html#kontrowersje-wokol-oleju-z-pestek-winogron 

https://www.ekologia.pl/zdrowie/medycyna-rodzinna/oliwa-z-oliwek-wlasciwosci-i-dzialanie-jak-stosowac-oliwe-z-oliwek,22352.html 

https://e-zdrowie.pl/olej-lniany-jakie-ma-wlasciwosci-lecznicze-z-czym-jesc-i-pic-olej-lniany 

https://olejenazdrowie.pl/olej-kokosowy-wlasciwosci-zastosowanie/#Jak_stosowac_olej_kokosowy 

https://www.ekologia.pl/zdrowie/witaminy-i-suplementy/olej-z-awokado-wlasciwosci-i-dzialanie-jak-stosowac-olej-z-awokado,25240.html#olej-z-awokado-na-zdrowie 

https://www.medme.pl/artykuly/olej-z-awokado-sklad-wlasciwosci-i-zastosowanie,67268.html 

https://zywienie.medonet.pl/produkty-spozywcze/oleje-i-tluszcze/olej-konopny-wartosci-odzywcze-kalorycznosc-wlasciwosci-zdrowotne/r8s2rtv#olej-konopny-wlasciwosci

https://zywienie.medonet.pl/produkty-spozywcze/oleje-i-tluszcze/olej-lniany-wlasciwosci-odchudzanie-zastosowanie-przechowywanie/kmlfe9d#olej-lniany-wlasciwosci-zdrowotne 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *